ihlamur.gen.tr https://www.ihlamur.gen.tr Ihlamur, Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, ihlamur.gen.tr Mon, 05 Oct 2015 00:00:00 +0000 Thu, 02 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Kış Ihlamuru https://www.ihlamur.gen.tr/kis-ihlamuru.html Tue, 27 Nov 2018 22:35:23 +0000 Kış ıhlamuru, ıhlamurun en fazla kullanılan, tercih edilen küçük yapraklı ıhlamurdur. Ihlamurun yaklaşık 25 kadar türü vardır. Bunların etkileri, kullanım yerleri birbirine benzerdir. Kış ıhlamuru kalp şeklind Kış ıhlamuru, ıhlamurun en fazla kullanılan, tercih edilen küçük yapraklı ıhlamurdur. Ihlamurun yaklaşık 25 kadar türü vardır. Bunların etkileri, kullanım yerleri birbirine benzerdir. Kış ıhlamuru kalp şeklinde küçük yapraklı, alttaki damarlarında kahverengi tüyler olan türdür. Yaprakların kenarları kertikli, altları daha koyu yeşildir. Yapraklar ve çiçeklerinin arasında kanat yaprak olur. Bu oval gibi açık yeşil renklidir. Hafif olduğundan, rüzgarda olgunlaşan tohumlar uzaklara taşınır. Kış ıhlamurun yaprakları çiçekleriyle birlikte toplanır, kurutularak çay yapımında kullanılır. Salkımlarda 5-13 çiçek olduğundan, yaz ıhlamuruna göre daha verimlidir. Sarımsı olan çiçeklerde küçük 5 tane oval taç yaprak, ortada göbek ve çevresinde ucu daha esmer olan döllenme tozlukları olur.

Kış ıhlamuru yetiştirilmesi

Ülkemizde her yörede yetiştirilen ıhlamur, özellikle parklarda ve bahçelerde yaygın şekilde yetiştirilir. Güzel, hoş kokusuyla tercih edilmektedir. Kış ıhlamurunun hasat dönemi Mayıs Ağustos ayları arasındadır. Çiçeklerin açmasından sonra toplanması halinde, daha kaliteli ürün alınmaktadır. Fakat çevre kirliliğinin hakim olduğu bölgelerdeki ıhlamur çiçekleri toplanmamalıdır. Çiçeklerin yanında kanat yapraklarda toplanarak kurutulur. Kurutma sırasında ısı en fazla 40 derece olmalıdır. Bu işlemler sırasında hatalar yapılırsa, ıhlamurun şifalı özellikleri de azalır. Öncelikle ıhlamurun güneşte değil, gölgede kurutulması gerekir. Kuruduğu zaman fazladan bekletmek te sakıncalıdır. Aktarlarda bile açıkta satılması etkisini azaltır.

Kış Ihlamuru

Kış ıhlamurunun etkileri

Bitkinin sinirleri güçlendiren, teskin eden, uyku veren, krampları çözen, idrar söktürücü etkisi vardır. Bunun yanında göğsü yumuşatan, hafif damarları büzen, müshil etkisi, otoimmün sistemi güçlendiren etkileri vardır. Vücudu ısıtan, terleme etkisi gösteren şifalı bir bitkidir. Yapılan araştırmalarda grip hastalığının daha kısa sürede iyileşmesine katkı yaptığı belirlenmiştir. Kış ıhlamuru halk arasında bu etkisi nedeniyle sıkça tüketilmektedir. Terletici etkisi olması içeriğindeki 70 türde eter yağı türevlerinden, flavonitlerden ve musilaj etkisinden kaynaklanır. Kış ıhlamuru çiçekleri sıcak çay şeklinde, şampuan yapımında sıkça kullanılır. Çayı kaynatılmadan sıcak suyun içinde demlenerek hazırlanır.

]]>
Rüyada Ihlamur Görmek https://www.ihlamur.gen.tr/ruyada-ihlamur-gormek.html Wed, 28 Nov 2018 13:32:04 +0000 Rüyada Ihlamur Görmek, Rüya sahibi için hayırlı ve  mutlu  günlerin başlayacağına işarettir. Gelecek günler de kısmetli olacağına, şansının açılacağına, müjdeli bir haber alacağına işarettir. Rüya sahibinin müjde Rüyada Ihlamur Görmek, Rüya sahibi için hayırlı ve  mutlu  günlerin başlayacağına işarettir. Gelecek günler de kısmetli olacağına, şansının açılacağına, müjdeli bir haber alacağına işarettir. Rüya sahibinin müjdeli haber alacağına ve bu haberden sonra güzel günler yaşayacağına delalet eder. Kişinin dertlerinden ve sıkıntılarında kurtulacağına, yaşadığı üzüntülerin son bulacağına ve yeni kişilere ve yeni işlere kavuşacağına işaret eder. 

Rüyada Ihlamur Çayı İçtiğini Görmek, Rüya sahibinin yaşadığı zor günlerden kurtulacağına, feraha çıkacağına ve çözüm bulamadığı sorunlara çözüm bulacağına işarettir. Kişinin bundan sonraki hayatında stresten uzak, rahat, sıkıntısız ve huzur içinde yaşayacağına rivayet eder. 

Rüyada Ihlamur Topladığını Görmek, Rüya sahibinin etrafında kötülüğünü isteyen kişilerin bulunduğunu ve rüya sahibinin başarıları sayesinde  bu kötü kişilerden kurtulacağına işaret eder. Kişinin etrafındaki düşmanlarından, nazardan, kötü düşüncelerden, belalardan korunacağına rivayet eder. Rüyada Ihlamur İçtiğini Görmek, Rüya sahibinin gönül işlerine yorumlanmaktadır. Gönül işlerin de hayırlı gelişmelerin yaşanacağına ve alacağı karar sonucunda mutlu olacağına işaret eder. Kişinin hayatına yeni birisi gireceğine ve aşk hayatında iyi gelişmeler yaşanacağına, istediği karakter de biriyle ömür boyu mutlu olacağına şeklinde yorumlanır. 

Rüyada Ihlamur Görmek
Rüyada Ihlamur Ağacı Görmek, Rüya sahibinin çıktığı ve karar verdiği yolda ilerleyeceğine bu konuda kararlığına yorumlanmaktadır. Kişinin aldığı karar sonucunda başarılı olacağına ve başarının mutluluk, bol kazanç sağlayacağına işaret eder. Bu karar sonucunda istediği başarıyı elde etmek için risk almayı ve kaybetmeyi istemeyeceğine ve başarılı tecrübelerini kullanarak ulaşmak isteyeceğine rivayet eder. 

Rüyada Ihlamur Yaprağı Görmek, Rüya sahibinin son zamanlarda uğraştığı zorlu işlerin kolaylaşacağına ve her şeyin yoluna gireceğine işaret eder. Kişinin hayatında güzel değişmelerin yaşanacağına ve her geçen gün bu değişimlerin artacağına, maddi olarak rahatlayacağına ve helal bol kazanç sağlayacağı yeni bir işe gireceğine şeklinde yorumlanır. 

Rüyada Ihlamur Kaynattığını Görmek, Rüyada ıhlamur kaynattığını görmek kişinin maddi kazanç elde ettiği işi ile yorumlanır. Rüya sahibinin gelecekte bol kazanç sağlayacak iyi işlere başlayacağına ve her bir başarılı işin devamında daha çok başarı elde edebileceği işlerin olacağına işaret eder.  Kişinin işinde göstereceği üstün başarılar sayesin de makamında ve mevkisinde yükselme yaşayacağına yorumlanır. 
]]>
Ihlamur Faydaları https://www.ihlamur.gen.tr/ihlamur-faydalari.html Wed, 28 Nov 2018 20:41:25 +0000 Ihlamur Faydaları, Ihlamur özellikle kış aylarında limon ile karıştırılarak tüketilmektedir. Grip ve soğuk algınlığına karşı faydalı olduğu bilinir. Ihlamur çiçekleri mevsiminde arılar için besin kaynağı olurken Ihlamur Faydaları, Ihlamur özellikle kış aylarında limon ile karıştırılarak tüketilmektedir. Grip ve soğuk algınlığına karşı faydalı olduğu bilinir. Ihlamur çiçekleri mevsiminde arılar için besin kaynağı olurken yaprakları da kişiler için şifa kaynağı olmaktadır. Ihlamur yapraklarıyla çeşitli hastalıklara iyi gelebilen macunlar ve karışımlar hazırlanmaktadır. Ihlamurun faydalarını şu şekilde izah edebiliriz;

Grip ve nezleye karşı ıhlamur; Daha çok kış ayların da ve mevsim geçişlerinde yaşanan grip ve soğuk algınlığına karşı kullanılmaktadır. Grip ve nezle için ıhlamurla çeşitli karışımlar hazırlanmaktadır. Grip ve nezleye karşı daha iyi sonuçlar elde etmek için ıhlamura bal ve limon eklenebilir. Bal vücudun direncini artırır ve gribe karşı mücadeleyi artırır. Ayrıca balın doğal antibiyotik olması ıhlamur ile birleşince faydası da artmaktadır. Balın kendine has özelliklerini ve faydasını yitirmemesi için ıhlamur yapraklarının kaynatıldığı suyun sıcaklığı önemlidir. Bu suyun sıcaklık derecesi mutlaka soğuk olmalıdır. Çünkü bal sıcak su içerisinde özelliğini kaybeder. 

Ihlamur öksürüğe iyi gelir; Kış mevsiminin soğukluğundan ve mevsim geçişlerindeki üşütmeden kaynaklana öksürüğe karşı yatıştırıcı bir etkisi bulunmaktadır. Ihlamur boğazı yumuşatır. Düzenli olarak tüketilirse öksürüğe neden olan mikropları vücutta atar ve sert öksürmeden dolayı tahriş olan boğazın iyileşmesini sağlar. Boğazdaki mikropları öldürmesi için sıcak içilmesi gerekir. 

Ihlamur Faydaları
Ihlamur vücut direncini artırır; Hastalık döneminde kişilerin vücut dirençleri düşmektedir. Ihlamur kan dolaşımını artırır ve vücudu sıcak tutar. Grip ve nezle gibi rahatsızlıklar da kişiler aşırı üşür. Ihlamur sayesinde bu tür sorun yaşayan kişilerin bu sorununu çözmede fayda sağlar. Ayrıca Ihlamur metabolizmayı kuvvetlendirir. 

Stresi giderir; Ihlamurun sinir sistemi üzerinde büyük bir etkisi bulunmaktadır. Sinirleri yatıştırır ve kişileri sakinleştirir. Özellikle ıhlamur hazırlanırken içerisine bir miktar karanfil atılırsa daha fazla etki gösterir. Kişileri rahatlatır ve sakinleştiren ıhlamur karışımları gece geç saatlerde tüketilmemelidir. Çünkü uykusuzluğa neden olabilir. 

Cilt sağlığına ıhlamurun faydaları; Ihlamurun özelliklere gözlere faydası bulunmaktadır. Ihlamur yapraklarının kaynatıldığı su pamuk yardımıyla gözlerin üzerine konur. Bu işlem sırasında gözlerinizi kapatmanız gerekir. Böylece gözleriniz hem dinlenmiş olur hem de göz kapaklarının çevresinde oluşan bakterilerden kurtulmuş olursunuz. Ayrıca göz çevresinde oluşan çapaklar da temizlenmiş olur. 

Saç sağlığı için ıhlamur; Saçlarınızın sağlıklı uzaması ve sağlıklı görünmesi için ıhlamur yapraklarını kaynattığınız suyu kullanmanız yeterli olacaktır. Ihlamur yaprağını kaynattığınız bu su saçlarını kuvvetlendirir ve deriniz de meydana gelen kaşıntılara engel olur. Ayrıca saç köklerini kuvvetlendirerek saç dökülmelerine de engel olur. Zararlı bakterilerin saçta ve saç derisinde sebep olduğu rahatsızlıklara da iyi gelir. 

Ihlamur cilt lekelerini giderir; Ihlamur ciltte meydana gelen bazı rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Cilt lekeleri için ıhlamur yapraklarını yumuşayıncaya kadar kaynatın. Daha sonra lekelerin üzerine uygulayın ve bunu belli zamanlarda düzenli olarak yapın. Zamanla yüzünüzdeki lekelerin azalacağını göreceksiniz. Ayrıca ıhlamur yaşlanma sonucu ciltte yaşanan kırışıklıklara da iyi gelmektedir. 
]]>
Gebelikte Ihlamur İçilirmi https://www.ihlamur.gen.tr/gebelikte-ihlamur-icilirmi.html Thu, 29 Nov 2018 07:56:21 +0000 Gebelikte Ihlamur İçilir mi Ihlamur, çayı sağlık üzerinde olumlu etkileri ve hoş aroması ile çok tercih edilen içeceklerden olsa da, sıkça sorulan sorulardan biri gebelikte ıhlamur içilir mi Haklı olarak Gebelikte Ihlamur İçilir mi Ihlamur, çayı sağlık üzerinde olumlu etkileri ve hoş aroması ile çok tercih edilen içeceklerden olsa da, sıkça sorulan sorulardan biri gebelikte ıhlamur içilir mi

Haklı olarak anne adayları yedikleri ve içtikleri her şeye karşı çok temkinli yaklaşmaktadır ve olması gereken de budur. Hem bebeğin sağlığı, hem de gebelik süresince herhangi bir problem yaşanmaması açısından, bu davranış doğru ve önemlidir.

Gebelik dışında rahatlıkla tükettiğimiz bazı gıdaların, gebelik süresince dikkatli tüketilmesi gerekebilir ve bitki çayları bu guruba dahildir. İçinde pek çok etken madde bulunabilen bitki çayları, detaylı bir bilgi sahibi olmadan tüketilmemelidir. Ancak ıhlamur, bu guruba dahil değildir. Bugüne kadar gebelikte hiçbir yan etkisi görülmemiş bu bitkisel çay, çok fazla olmamak kaydı ile tüketilebilmektedir.

Gebelikte ıhlamur içilir mi, sorusunun cevabını bu şekilde verdikten sonra, bazı önemli hususlara değinmekte fayda vardır. Örneğin gebelik döneminde, önceden hassasiyetiniz olmayan bazı içecek ve yiyeceklere karşı hassasiyet gelişmişse, her şeye olduğu gibi, ıhlamur çayına da dikkatle yaklaşmak gereklidir. Bu gibi durumlarda, uzman bir hekimin görüşleri doğrultusunda hareket etmek, en doğru davranış şekli olacaktır.

Gebelikte Ihlamur İçilirmi

Gebelikte Ihlamur Kullanımı Önerileri

Özellikle grip ve nezle olduğumuzda kurtarıcı içeceklerden biri olan ıhlamur, limon ile birlikte içildiğinde hem rahatlatıcı, hem de iyileşmeye yardımcı bir rol oynamaktadır. Özellikle grip ve nezle olduğumuzda gebelikte ıhlamur içilir mi, etkileri nedir derseniz, cevap yine aynı olacaktır. Günde bir iki fincan içeceğimiz limonlu ıhlamur, gebelikte de olumlu etkiler yaratacaktır.

Ihlamurun Sağlık Üzerindeki Etkileri

Ihlamurun normalde olduğu gibi gebelikte de pek çok olumlu etkileri vardır. Bunların başında, sinir sistemi üzerindeki rahatlatıcı etkisi gelmektedir. Ayrıca gribe, nezleye ve öksürüğe iyi geldiği bilinen ıhlamur, limon ve bal eklenerek tüketildiğinde, nefes yollarını rahatlatıp, toksin atıcı özelliği ile hastalığı yenmenizde yardımcı olacaktır. Migren ve boğaz ağrıları içinde kullanılan ve rahatlatıcı özelliği olduğu bilinen bu bitki, gebelikte de kullanılmaktadır. Ancak her hangi bir riske karşın, gebelikte ıhlamur içilir mi, konusu ile ilgili doktorunuzdan bilgi ve onay almadıkça, kullanmamakta yarar vardır.

]]>
Ballı Ihlamur https://www.ihlamur.gen.tr/balli-ihlamur.html Thu, 29 Nov 2018 22:09:29 +0000 Ballı ıhlamur, mevsimsel geçişlerde ve soğuk kış aylarında vücut direncini artırmak için bitkilerin desteği çok önemlidir. Hastalıkların bitkiler ile gerektiği gibi desteklenen bünyelerde her hangi bir varlık göstermeleri Ballı ıhlamur, mevsimsel geçişlerde ve soğuk kış aylarında vücut direncini artırmak için bitkilerin desteği çok önemlidir. Hastalıkların bitkiler ile gerektiği gibi desteklenen bünyelerde her hangi bir varlık göstermeleri çok zordur. Bu yüzden özellikle havaların iyiden iyiye soğumaya başladığı şu günlerde bitki çayları kullanmak sürekli dışarıya çıkmak zorunda kalan yada dışarı da çalışanlar için çok önemlidir. Bu bitkilerin soğuk algınlığı ve iltihaplı diğer hastalıklardan korunmak ve tedavisini hızlandırmak için en çok tavsiye edileni ise ıhlamur çayıdır.

Ballı Ihlamur Nasıl Yapılır

Bir demliğe yaklaşık iki su bardağı su koyulur ve kaynatılır. Daha sonra üzerine ıhlamur bir küçük kase kadar ıhlamur çiçeği ilave edilir ve kısık ateşte kaynatmaya devam edilir. Ihlamur kaynadıkça rengi koyulaşan bir bitkidir. Üzerine su ilave ederek belki saatlerce kaynatabilirsiniz. Fakat on dakika kadar kaynatmanız yeterli olacaktır. Daha sonra büyük kupa bardağa doldurup biraz soğumasını bekliyoruz. Üzerine 1 tatlı kaşığı bal ilave edip karıştırıyoruz.

Ballı Ihlamur
Ballı Ihlamurun Faydaları Nelerdir
 • Gribe ve soğuk algınlığına karşı vücut direncini artırır.
 • Öksürüğün tedavisinde çok etkilidir.
 • Bronşları açarak solunumu rahatlatır.
 • Balgam söktürür.
 • Boğaz iltihabı tedavisinde önemli faydalar sağlar.
 • Hastalık esnasında terleme yolu ile toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.
 • Özellikle iltihaplı herhangi bir rahatsızlığı olanların her gün tüketmesi tavsiye edilir.
]]>
Ihlamur Tarifi https://www.ihlamur.gen.tr/ihlamur-tarifi.html Thu, 29 Nov 2018 23:26:32 +0000 Ihlamur tarifi, Diğer isimleri Tilia, Linden olan ıhlamurgiller familyasından bir ağaç türüdür. Yaz aylarında beyazımsı, sarı renkli, hoş kokulu çiçekler açan uzun boylu bir ağaçtır. Genelde ormanlarda bulunsada sü
Ihlamur tarifi, Diğer isimleri Tilia, Linden olan ıhlamurgiller familyasından bir ağaç türüdür. Yaz aylarında beyazımsı, sarı renkli, hoş kokulu çiçekler açan uzun boylu bir ağaçtır. Genelde ormanlarda bulunsada süs ağacı olarak park ve bahçelerde kullanılmaktadır. Yaprakları saplı, uçları sivri, kenar kısımları dişli, taba kısmı ise kalp şeklinde, üst yüzeyi yeşil, alt yüzü ise beyazımsı yeşil renkli ve tüylüdür. Çiçekleri minimum üçü bir arada olmak üzere sarkık bir şekilde yetişir. Çiçek örtüsü kayık şeklinde sarımsı yeşil renge sahiptir. Meyveleri küre şeklinde ve tek tohumludur. Ihlamur ağacı filizden büyümektedir. Bir sene yaşadıkları bilinir.

Ihlamurun faydaları
 • Terlemeye iyi gelerek, ateş düşürücüdür.
 • Öksürüğe iyi gelmekte, gribe ve nezleye karşı birebir etkilidir.
 • Baş ağrısını hafifletir, stresi azaltır ve rahatlamanızı sağlamakta üstüne yoktur.
 • Kan basıncını düşürmekte, karaciğer rahatsızlığına iyi geldiği bilinir.
 • Damar sertliğine karşı kullanılmakta, sindirim sistemini çalıştırmaktadır.
 • Kas spazmlarına iyi gelir. Boğaz ağrısını geçirir.
 • Hazımsızlığı önlemeye yardımcı, çarpıntıya iyi gelir.
 • Vücuttaki zehirin atılmasına yardımcı olmaktadır.
Ihlamur TarifiIhlamur tarifi

Demliğe koyduğunuz suyun içine bir tutam Ihlamur atılarak kaynatılır. Kaynadıktan beş dakika sonra demlendirilip sıcak içilmesi gerekir. İsterseniz içine çubuk tarçın, kabuğuyla birlikte elma, kabuğu soyulmuş limon ekleye bilirsiniz. Önce suyu kaynatarak daha sonra ıhlamuru içine atarak, altını kapatarak demlenmesini bekleye bilirsiniz. Bu şekilde demlemenin daha sağlıklı olduğu bilinir. Kış aylarının vazgeçilmez içeceklerinden biridir ıhlamur.
Ihlamur çiçekleri ve portakal yaprakları kaynatılıp çay gibi içilirse sınır hastalıklarına, öksürük, migren ve sinirsel kusmalarda faydalıdır. Ihlamurun içine bal ve süt ile karıştırılırsa mide ülserine iyi geldiği bilinmektedir. Yaprakları zeytinyağı ile birlikte dövülerek elde edilen merhem deri üstü yaralarına, yanıklara ve enfeksiyonlarına sürerek iyileşmesi sağlanır.
]]>
Ihlamur https://www.ihlamur.gen.tr/ihlamur.html Fri, 30 Nov 2018 17:51:11 +0000 Ihlamur, çok eski tarihlerden beri insanlar şifa vermesi nedeni ile çokça tüketilen yiyecekler arasında yer almaktadır. Öyle ki bu mucizevi bitkiden yapılan çaylardan elde edilen faydalar yıllarca insanlara şifa verdiği gibi Ihlamur, çok eski tarihlerden beri insanlar şifa vermesi nedeni ile çokça tüketilen yiyecekler arasında yer almaktadır. Öyle ki bu mucizevi bitkiden yapılan çaylardan elde edilen faydalar yıllarca insanlara şifa verdiği gibi günümüzde de hala etkin olarak insanlar tarafından tüketilmektedir. Ihlamurun faydaları özellikle çocuklar üzerine olmak üzere tüm insanların  başta nezle, soğuk algınlığı, boğaz enfeksiyonları, idrar yolları enfeksiyonları, sindirim bozuklukları ve bunlar gibi birçok hastalığın iyileştirilmesinde önemli etkiler yapmaktadır. Ihlamur, özellikle tıbbın daha yoksun olduğu dönemlerde insanlar arasında en gelişmiş tıp olarak kullanılmıştır. Fakat günümüzde çeşitli tıbbi ve kimyasal ilaçların çıkması ile insanlar ıhlamur yerine bu tür ilaçları kullanmaktadır. Oysa ki son derece doğal olan ve insan sağlığına hiçbir zararı bulunmamaktadır.  Ihlamur, tam olarak bir bitki türüdür. Genellikle çay olarak kullanılan bu mükemmel bitki hastalık zamanında  düzenli ve sürekli olarak içildiğinde hastalık üzerinde mükemmel bir etki yaparak hastalığın iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Ihlamurun son derece  mükemmel bir kokusu vardır. Bu nedenle bazı insanlar sadece eve koku saçması amacı ile ıhlamuru evlerinde bulundurmaktadır. Bunun yanında dolapların içine koyularak dolap kokusunun güzelleştirilmesi amacı ile kullanılabilmektedir. Öyle ki bu bitki kurusa bile hala o mükemmel kokusunu vererek bu durumu sizlere hissettirir. 

Ihlamur ilk olarak Orta Avrupa'da yine sağlık amacı ile kullanılmaktaydı. Ihlamur ağacı genellikle Orta Avrupa'nın merkezinde bulunurdu ve insanlar bu ağacı buluşma noktası olarak kullanırdı. Bu amacı ile uzun süreler boyunca kullanılarak insanlar tarafından ıhlamur tanınmaya başlandı. Daha sonra ıhlamurun faydaları bazı insanlar tarafından keşfedilince zamanla ıhlamur ağacı değerlendi ve birçok insan bu bitkiyi şifa amacı ile tüketmeye başladır. İşte bu şekilde diğer ülkelerin  kültürel etkileşimi ile hızlı bir şekilde yayılma göstererek günümüze adar gelen ıhlamur, farklı şekillerde tüketilmektedir. Genellikle çay yapılarak hastalık dönemlerinde ve soğuk kış ayarının olumsuz etkilerinden korunmak amacı ile çay yapılarak içilen ıhlamur, insanların istediği etkiyi tam olarak vermektedir. Bu şekilde özellikle çocuklarda ve yaşlılarda bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi amacı ile ıhlamur bol bol tüketilmelidir. Öyle ki bu şekilde bu kişileri soğuk havanın etkisinden çok daha rahat bir şekilde koruyabilirsiniz. Ihlamur çay olarak kullanıldığı gibi ıhlamur çiçekleri de tıbbi malzeme olarak kullanılmaktadır. Bu şekilde çok faydalı bir bitki olan ıhlamurun ne kadar değerli olduğunu anlayabiliriz. Sizlerde bu bitkiden şifa amaçlı yada diğer amaçlar için kolay bir şekilde yararlanabilirsiniz. 

Ihlamur
Ülkemizde ve dünyada birçok ıhlamur çeşidi bulunmaktadır. Bu ıhlamur çeşitlerinden tabi ki ülkemizde sadece birkaç tanesi bilinmektedir. Bunun dışında diğer türler genellikle yabancı isimlerde ve insanlar tarafından çok fazla kullanılmayan türlerdendir. Eskilerde gölge ağacı olarak yetiştirilen ıhlamur, kullanım amacı değişmeye başladıktan sonra insanlar tarafından farklı amaçlarla yetiştirilmeye başlanmıştır. Bu şekilde yayılma gösteren ıhlamur, günümüzde birçok yerde karşılaşabileceğimiz bir bitki haline gelmiştir. Germen ve Slav ülkelerinde ıhlamurun kutsal özellikleri bulunmaktadır. bu nedenle bu ülkelerde bu ağaçların yetiştirilmesi çok daha önemli olarak görülmektedir. Ihlamur insan sağlığına yaptığı etkilerle artık insanların gözünde son derece değerli bir bitki haline gelmiştir.Genellikle temmuz aylarında kurutulan ıhlamur ister kış aylarında ister diğer mevsimlerde gönül rahatlığı ile tüketilebilmektedir. Bu şekilde tüketilen ıhlamur düzenli bir şekilde tüketildiğinde istenilen etkiyi sizler için sağlayacaktır. Bazı insanlar ıhlamur bitkisinin kalorisinden şüphe ettikleri için bu bitkiden biraz daha uzak durmaktadırlar. Fakat bilinmelidi]]> Altın Otu Kuşburnu Ihlamur https://www.ihlamur.gen.tr/altin-otu-kusburnu-ihlamur.html Sat, 01 Dec 2018 06:26:59 +0000 Altın Otu Kuşburnu Ihlamur, Bu şifalı bitkilerle hazırlanan kür sayesinde vücut sağlığınızı korumanın yanı sıra fazla kilolarınızdan da kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Bu doğal ve sağlıklı bitkiler kandaki hor Altın Otu Kuşburnu Ihlamur, Bu şifalı bitkilerle hazırlanan kür sayesinde vücut sağlığınızı korumanın yanı sıra fazla kilolarınızdan da kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Bu doğal ve sağlıklı bitkiler kandaki hormon miktarını dengede tutmasının yanı sıra iştah kesme özelliği ile uygulanan diyetlerle birlikte içilecek çaylardan biridir. Kilo vererek formda kalma metotlarına hiçbir zaman ilgisiz kalınmıyor. Vücudu daha sağlıklı tutmak adına her yaşta formda kalarak fit bir görünüm elde etmek isteyenler bir çok farklı bitkisel çay kürlerine yöneliyorlar. Bu doğal ve sağlıklı bitki çeşitlerinden hazırlanan çay ise kaynamakta olan suyun içine 1 tutam ıhlamur ve 10 tane kuşburnu ilave edilerek karışım 5 dakika kadar kaynatılır. Ardından karışımın içine 1 tutam altın otu eklenerek kaynamakta olan karışım yaklaşık olarak 5 dakika daha tekrar kaynatılarak ocaktan alınarak demlenmesi için ılıyıncaya kadar bekletildikten sonra karışım süzülerek tüketilir. Tüketilen çayın hemen arkasından küre destek amaçlı bir kase kadar çilek tüketilmelidir. Tüketilen çay kişilere tokluk hissi vererek uygulanan diyete yardımcı olur. Ayrıca böbrek hastalıklarında iyi bir rahatlatıcı olduğu bilinmektedir. Kuşburnu bitkisi ise bol miktarda C vitamini içermesinin yanında potasyum ve fosfor zenginidir. Ayrıca kış mevsiminin vazgeçilmez şifalı çayı olması nedeni ile nezle, grip, soğuk algınlığı, göğüs yumuşaklığı ve öksürüğe karşı oldukça faydalıdır. Altın otuna gelince, 50-55 cm kadar boy atan, sarı renkli çiçeklerle bezeli bir bitki çeşididir. İçeriğinde ise reçine, kumarın, flavonlar uçucu yağ ve acı madde içerir.

Altın Otu Kuşburnu Ihlamur

Soğuk kış günlerinde altın otu kuşburnu ıhlamur ile hazırlanan zayıflama çayı özellikle kanda bulunan leptin hormonunun miktarını artırarak kilo vermeye büyük destek sağlar. Altın otu çayı hazırlamak için 1 su bardağı kaynatılmış suyun içine küçük bir tutam altın otu ekleyerek  karışımı yaklaşık olarak 5 dakika kadar demlenmesi için beklettikten sonra aç karnına günde 2 kez düzenli olarak tüketin. Altın otu kuşburnu ıhlamur üçlüsü cilt sağlığı içinde oldukça faydalar sağlamaktadırlar. Ihlamur maskesi cildi yenilemek, gençleştirmek ve cildin yaşlanmasını geciktirmesi ile biliniyor. Cide hafiflik, rahatlama ve canlılık hissi verir. Cilt için oldukça faydalı olan bu kür yarım çay bardağı sıcak süt ve 1 tutam ıhlamur kullanılarak hazırlanır. Bu maskenin cilde etki sağlaması için özellikle temizlenmiş cilde yapılması oldukça önemlidir. Bu maskeyi hazırlamak için ilk önce cildimizi iyice temizledikten sonra yarım çay bardağı kaynatılmış sütün içine 2 tutam kadar ıhlamur ilave ederek 15 dakika civarında demlenmesi için bir kenarda bekletelim. Ardından sütlü karışımı süzdükten sonra yüzümüze hafif masaj hareketleriyle sürelim. Ardından maskeyi yüzümüzde yaklaşık 20 dakika beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın. Sağlıklı bir cilt için bu maskeyi yüzünüze 2-3 defa uygulayın. Ayrıca Tüm bayanların korkulu rüyası olan göbek yağları için de bu çaylardan tüketilerek kurtulmak mümkündür.

]]>
Ihlamur Çayı Nasıl Yapılır https://www.ihlamur.gen.tr/ihlamur-cayi-nasil-yapilir.html Sat, 01 Dec 2018 15:11:11 +0000 Ihlamur Çayı Nasıl Yapılır, Kış ayları gelirken en büyük düşmanlarımız olan üst solunum yolu enfeksiyonları da kendini göstermeye başlar. Bu hastalıklara gerek yakalanmadan önce gerekse hasta olduktan sonra işte bu has Ihlamur Çayı Nasıl Yapılır, Kış ayları gelirken en büyük düşmanlarımız olan üst solunum yolu enfeksiyonları da kendini göstermeye başlar. Bu hastalıklara gerek yakalanmadan önce gerekse hasta olduktan sonra işte bu hastalıklarla mücadele etmenizde baş yardımcınız  ıhlamur olmaktadır. Doğal yollarla çevrede rahatlıkla bulabileceğiniz ve vücuda faydası saymakla bitmeyecek kadar çok olup hiç bir zararı yoktur. Fakat zararı olmaması için bunun da elbette bir limiti vardır. Günde 2 bardak ile 4 bardak arası içebilirsiniz. Böylece hem daha sakin, stresten uzak, soğuk algınlığı ya da gribe karşı daha dirençli olabilirsiniz. Bunun için aşağıda belirtildiği gibi ıhlamur çayını nasıl yapacağınızı okuyup deneyebilirsiniz. Ihlamur ülkemizin hemen hemen her yerinde yetiştirilmeye müsait bir bitkidir. Böylece çiçeklerindeki güzel kokular çevreye yayılır ve park, bahçe sokak neredeyse her yere mis gibi kokuları yayılır. Hem sağlık hem görsellik hem de çevre kirliliği ve ağaçlandırma için oldukça yarar sağlar.

Ihlamur ağacının çiçeklerinden kuşlar ve böcekler, kurutulmuş yapraklarından da bizler faydalanabiliriz.Kendimiz yakınlarımızda bu ağaç varsa yapraklarından toplayıp kurutabiliriz. Eğer ıhlamur ağacı yoksa ya da hazır almak isterseniz baharatçılarda ya da büyük marketlerin çay ve meşrubat bölümlerinde mutlaka bulunur. Farklı markaların poşet demleme çayı şeklinde bulabileceğiniz gibi tamamen doğal olarak kiloyla çiçeği ve yapraklarını da bulabilirsiniz. Bu konuda benim tavsiyem yapraklı saplı olan daha doğal olanı tercih etmenizdir. Daha az işlemden geçmiş olan ürünler her zaman daha faydalı olur.  

Ihlamur Çayı Nasıl Yapılır
Ihlamur çayı yaparken dikkat etmeniz gereken önemli husus ıhlamuru kaynatmamalısınız. Sıcak kaynamış suya ıhlamur çiçeklerini ve yapraklarını bir tutam atıp, 10 dakika kadar demlenmeye bırakmalısınız. Böylece ıhlamurun sarımsı rengi suya çıkar. Bardağa boşaltırken bir süzgeç yardımıyla kullandığınız ıhlamur yapraklarını ayıklayabilirsiniz. Dilerseniz bal, zencefil ya da limon da ekleyebilirsiniz. Bu tamamen size kalmıştır. Bazı kişiler bu bitki çaylarına kara biber de eklemektedir. Bu hem nefesinizi açar hem de göğsünüzü rahatlatır. Ihlamur çayı sadece hasta olduğunuzda tüketilecek bir çay değildir. Tadını beğenirseniz gün içerisinde de tüketmenizi tavsiye ederiz. Ihlamur çayı sinirleri de yatıştırır ve sizin daha kontrollü olmanıza da yardımcı olur. Aynı zamanda sıvı tüketmenin faydalarını da bu sayede göreceksiniz. Sindiriminizi ve midenizi de rahatlatacağından gün içerisinde daha rahat olursunuz. Bitki çaylarını seviyorsanız ıhlamuru farklı bitkilerle de harmanlayarak kendinize güzel bir çay yapabilirsiniz. 
]]>
Ihlamur Mideye İyi Gelirmi https://www.ihlamur.gen.tr/ihlamur-mideye-iyi-gelirmi.html Sun, 02 Dec 2018 13:58:32 +0000 Ihlamur mideye iyi gelir mi, mide ağrısından yakınan insanların merak ettiği sorular arasında yer almakta ve çare olarak düşünülmektedir. Ihlamur kış aylarında yaşanabilecek olan hastalıklara karşı korumaktadır. Ayn Ihlamur mideye iyi gelir mi, mide ağrısından yakınan insanların merak ettiği sorular arasında yer almakta ve çare olarak düşünülmektedir. Ihlamur kış aylarında yaşanabilecek olan hastalıklara karşı korumaktadır. Aynı zamanda ıhlamur mide ağrılarına ve migren ağrısına da iyi gelmekte ve bu şekilde bilinmektedir. Doktorlar ıhlamurun çok faydası olan bir bitki olduğunu söylemeleri tüketilmesi gereken bitkiler arasında yer almaktadır. Ihlamur sadece kış aylarında tüketilmesi gereken bir bitki değil aynı zamanda diğer tüm mevsimlerde de tüketilmesi gereken oldukça yararlı bir bitkidir. 

Ihlamur Mideye İyi Gelirmi
Ihlamur bitkisi hem bağışıklık sistemine oldukça iyi gelmektedir hem de bazı hastalıkların tedavisinde kullanılarak iyi gelmektedir. Ihlamur  yaprakları ve çiçekleri kurutulmuş genel olarak kaynatılarak çay şeklinde tüketilen ıhlamurun çayı günde 2-3 fincan tüketildiği zaman en başta gribal enfeksiyonlar olmak üzere mide şikayetlerine de oldukça iyi gelmektedir. Ihlamur terletici bir etkiye sahiptir. Bundan dolayı da tüketildiği zaman göğüste yumuşatıcı bir etkiye neden olur ve nefes alış verişlerini kolaylaştırır. Öksürüğü keser. Aynı zamanda ıhlamur tüketimi mide üşümesine de oldukça iyi gelir. Yine aynı zamanda uyumadan önce içilen bir bardak ıhlamur rahat uyumada oldukça yardımcı olmaktadır. 
]]>
Ihlamur Maskesi https://www.ihlamur.gen.tr/ihlamur-maskesi.html Sun, 02 Dec 2018 15:19:31 +0000 Ihlamur maskesi, ıhlamur ortalama 20-25 uzunluğunda olan ağaçlarda yetişmektedir. Özellikle kış aylarında,  yapraklarından yapılan ıhlamur çayları normal siyah çayın pabucunu dama atmaktadır. Kış aylarında yapıl Ihlamur maskesi, ıhlamur ortalama 20-25 uzunluğunda olan ağaçlarda yetişmektedir. Özellikle kış aylarında,  yapraklarından yapılan ıhlamur çayları normal siyah çayın pabucunu dama atmaktadır. Kış aylarında yapılan ballı ve limonlu ıhlamur çayları sağlık açısından bir çok şeye faydalı olduğu ve bir çok hastalığa iyi geldiği günümüzce hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Herkes tarafından bilinen faydaların yanı sıra ıhlamurun cilt bakımına iyi gelen, cildi yenileyen, gençleştiren  bir başka faydasından bahsedeceğiz sizlere.

Ihlamur maskesi ilerleyen yaşımızla birlikte cildimizi yaşlandıran pek çok sebeb vardır. Güneş, sigara, alkol, kozmetik ürünler, hava kirliliği, su içmemek  ve benzeri şeyler. Cildin yaşlanmasıyla birlikte hücreler canlılığını yitirir ve cildimizin rengi, hücreleri değişir. Bu durumların oluşmasını önlemek için sizlere bir ıhlamur maskesi tarifi vereceğiz.

Ihlamur Maskesi
Ihlamur maskesi için gerekli olan malzemeler
 • iki tutam ıhlamur
 • bir kahve fincanı sıcak süt
Bir fincan sütümüzü ısıtalım, içine 2 tutam ıhlamurumuzu katıp 15-20 dakika demlemeye bırakalım. Sonra sütü iyice süzelim ve cildimize masaj yaparak iyice yedirelim. 15-20 dakika bekledikten sonra yüzümüzü ılık suyla temizce yıkayalım. Bu işlemi haftada iki kere yapabilirsiniz. Ve bu ıhlamur maskesini haftada iki kere uyguladığınız zaman cildinizin yaşlanmasını geciktirmiş olursunuz ve cildinizde bir hafifleme ve rahatlık hissedersiniz.


]]>
Bebeklerde Ihlamur Çayı https://www.ihlamur.gen.tr/bebeklerde-ihlamur-cayi.html Mon, 03 Dec 2018 12:14:24 +0000 Bebeklerde ıhlamur çayı, bilindiği gibi ıhlamur hem tedavi edici özelliği bulunduğu için hem de yatıştırıcı özelliği bulunduğu için oldukça önemli bir bitkidir. Bebeler ve çocuklarda büyürken bir takım sorunlar ortaya Bebeklerde ıhlamur çayı, bilindiği gibi ıhlamur hem tedavi edici özelliği bulunduğu için hem de yatıştırıcı özelliği bulunduğu için oldukça önemli bir bitkidir. Bebeler ve çocuklarda büyürken bir takım sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu sorunlar arasında zaman zaman gaz sorunu yaşanabilmektedir. Ihlamur ise sindirim sistemini oldukça iyi çalıştırdığı için bundan dolayı da gaz çıkarmayı da kolaylaştırmaktadır. Gaz problemi olan bebeklerde ıhlamur kullanımı oldukça önemlidir. Bebekler için hazırlanacak olan ıhlamurun yaprakları kullanılmamalıdır. Bunun yerine ıhlamurun sadece çiçekleri kullanılmalıdır. Bir tutam ıhlamur çiçeğinin üzerine kaynar su ekleyerek yaklaşık 10 dakika boyunca demliyoruz. Daha sonra demlenen ıhlamur bebeğin içebileceği ılık bir hal aldıktan sonra en fazla üç çay kaşığı verilmek şartıyla bebeğe verilmelidir.

Bebeklerde Ihlamur Çayı
ıhlamur sakinleştirici bir etki bırakmaktadır. Bebeğe verilen ıhlamur çayı huysuzlandığı zamanlarda rahatlamasını ve sakin bir uyku uyumasını sağlamaktadır. Aynı zamanda ıhlamur soğuk algınlığına da iyi geldiği için emziren annelerin de ıhlamuru tüketmeleri bebekleri ve kendi sağlıkları açısından da oldukça önemlidir. Ihlamur altı aydan küçük bebeklerde günde en fazla üç kez üç çay kaşığı verilmelidir. Altı aydan büyük bebeklerde ise ufak bir çay bardağı ıhlamur verilmesi zararlı olmamaktadır. 
]]>
Ihlamur Ağacı Yetiştirme https://www.ihlamur.gen.tr/ihlamur-agaci-yetistirme.html Tue, 04 Dec 2018 11:19:37 +0000 Ihlamur ağacı yetiştirme, ıhlamur ağacının kuzey yarım kürede yaklaşık 30 türü yetişmektedir. Oldukça iyi bir cadde ağacı olurlar. Temiz havadan, nemli ve derin toprakları sever. Genellikle yazın yeşildir. Ihla Ihlamur ağacı yetiştirme, ıhlamur ağacının kuzey yarım kürede yaklaşık 30 türü yetişmektedir. Oldukça iyi bir cadde ağacı olurlar. Temiz havadan, nemli ve derin toprakları sever. Genellikle yazın yeşildir. Ihlamur ağacının ömrü bin yıl kadardır. Sarmal dizilen yaprakları, yürek biçiminde, uzun saplı ve kenarları dişlidir. Haziran Temmuz aylarında sarımsı beyaz renkte, hoş kokulu çiçek açar. Ağacın meyveleri oval, küremsi, kapalı kapsül şeklinde ve kalın kabukludur.

Ihlamur ağacı nasıl yetiştirilir

Ağacın üretimi genellikle tohumla yapılmaktadır. Fakat kalem aşısı, daldırma ve çelikleme yöntemiyle de üretilmektedir. Tohumların embriyo dinlenme süresi bulunur. Üzerlerinde su geçirmeyen tabaka olan tohumların çimlenmesi bu nedenle yavaştır. Bu şekilde çimlenme önündeki engellerin kaldırılması amacıyla bazı uygulamalar yapılır. Bunların arasında asitle uygulama, üst kabuğun mekanik olarak soyulması gibi işlemler bulunur. Böylece çimlenme daha kolay olur. Daldırmayla üretimde ise, ağacın dibinden çıkan sürgünler ilkbahar geldiğinde dibinden kesilir ve ağaç yeni sürgün vermek için teşvik edilir. Yeni gelen sürgünlere tepe daldırması işlemi yapılır. Çelikle yapılan üretimde ise, Haziran Temmuz aylarında çelikler alınır. Bunlara hormon uygulanır. Kalem aşısıyla da ıhlamur ağacı üretimi yapılır. Bunda Şubat ayında aşı uygulanır. Ancak anaç ile kalem kalınlığı aynı olmalıdır.

Ihlamur Ağacı Yetiştirme

Ihlamur ağacının ekolojik istekleri nelerdir

Ihlamur ağacı ılıman iklimleri sever. Güneş alan yerleri sever, ancak dona karşı çok duyarlıdır. Serin, nemli, derin, hafif asidik ve besin maddelerinden zengin olan toprakları sever. Ancak tuzlu topraklara uygun değildir. Ihlamur ağacı park ve bahçelerde gruplar halinde ya da tek olarak yetiştirilebilir. Şehir içinde yetişmeye uygundur. Grup halinde yetiştirildiğinde, çit olarak ve rüzgar kesici olarak etkili olur. Ayrıca ıhlamur ağacının çiçekleri çay olarak kullanılır.

Ihlamur ağacının en önemli türleri arasında büyük yapraklı ve küçük yapraklı olanları vardır. Büyük yapraklı olanlar ılıman yerleri sevdiğinden, ülkemizde daha çok sahil bölgesinde yetiştirilir. Boyları yaklaşık 15-20 metreyi bulur. Kökleri güçlü kazık kök şeklindedir. Yaprakları yaz yeşili renginde 6-12 cm uzunluğunda, yürek gibi ve altları tüylüdür. Almaçlı bir diziliş gösterirler. Sonbahar geldiğinde yapraklar altın sarısı olur. Bu ağaçlar tohumla üretilir. İlkbaharda ise, daldırma yöntemi kullanılabilir.

Küçük yapraklı ıhlamur ağacı ülkemizde doğal şekilde yetişmez. Toprak isteği besin maddelerinden zengin olanıdır. Geniş bir taç yaparak, 30 metreye kadar boylanabilir. Gümüş ıhlamur ağacı da, Marmara ve Karadeniz bölgelerinde sahil kısımlarında bahçe toprağında yetişir. Bunlarda 20-30 metreye kadar boylanır.

Ihlamur ağacı yetiştiriciliğinde hastalık ve zararlılar

Özellikle kabuklu bit, yaprak biti, kın kanatlılar ve yeşil kurt en fazla görülen zararlılar arasındadır. Ihlamur ağacının en fazla etkilendiği hastalık ise, küllemedir.

]]>
Ihlamur Balı https://www.ihlamur.gen.tr/ihlamur-bali.html Tue, 04 Dec 2018 20:17:30 +0000 Ihlamur balı, ülkemizde sadece Artvin, Rize, Yalova ve Bursa illerinde ağırlıklı şekilde üretilen, çoğu hastalığı tedavisi için kullanılan bir üründür. Bahar aylarında ıhlamur ağaçlarının etrafına yerleşt Ihlamur balı, ülkemizde sadece Artvin, Rize, Yalova ve Bursa illerinde ağırlıklı şekilde üretilen, çoğu hastalığı tedavisi için kullanılan bir üründür. Bahar aylarında ıhlamur ağaçlarının etrafına yerleştirilen kovanlardaki arıların ıhlamur ağacı çiçeklerinden topladıkları nektarla elde edilen ıhlamur balının kıvamı diğer ballara göre daha koyu kıvamda, tat ve kokusu da farklı bir baldır. Bu şekilde ıhlamur balının üretimi normal baldan daha zordur. Bunun nedeni ıhlamur ağacının çiçeklenmesi ile kestane ağacının çiçeklenmesinin aynı döneme gelmesi yüzündendir. Bu olduğu için bazen ıhlamur ve kestane balı birbirine karışır.

Ihlamur balının faydaları nelerdir

 • Ihlamur balının kanseri önleme etkisi vardır
 • Sinir sistemini güçlendirir ve korur
 • Vücudu sakinleştirici etkisi vardır
 • Terlemeye yardımcı olduğu için, soğuk algınlığı sırasında faydalı olur.
 • Öksürüğe iyi gelir, ateş düşürücü etkisi vardır. Hem balgamlı, hem de kuru öksürüğü olanlar ıhlamur balı tüketmelidir
 • Korku ve kaygıyı azaltır
 • Özellikle nezle ve grip hastalıklarında yararlıdır
 • Depresyon ve stres etkilerini azaltarak, rahatlamaya yardımcı olur
 • Migren yüzünden oluşan baş ağrılarını kesen etkisi bulunur
 • İshale karşı etkilidir.
 • Kas ağrısı, kasılma ve kas spazmına iyi gelir.
 • Ihlamur balı kan basıncını düşürür
 • Vücuttan toksinleri atmada etkili olur
 • Çarpıntıları giderir ve teskin olmayı sağlar
 • Hazımsızlık sorununda ıhlamur balı tüketilmelidir
 • Boğaz ağrısı olanlar bu baldan yarar görür
 • Safra kesesi hastalıklarına iyi gelir, özellikle safra kesesi taşlarında faydalıdır
 • Karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılır
 • Damar sertliğine karşı koruyucudur, bu etkisi kalp ve damar hastalıklarına da yansır.
 • Sinir sistemi ve metabolizmanın çalışmasını düzenler
Ihlamur Balı

Ihlamur balı bu etkileriyle insan sağlığına oldukça yararlı olur. Bu nedenle ıhlamur balını bilenler, diğer ballara bunu tercih ederler. Ancak her yerde bu balı bulmak oldukça zordur. Mevsimde üretildiğinde bile çok kısa sürede tükenen bir baldır. Bu yüzden ıhlamur balı bilinen bir yerden satın alınmalıdır. Özellikle Tarım ve Köy işleri Bakanlığından onaylı olanların tercih edilmesi gerekir. Böylece gerçek Ihlamur balı tüketilebilir.

]]>
Ihlamur Fidanı https://www.ihlamur.gen.tr/ihlamur-fidani.html Wed, 05 Dec 2018 15:15:48 +0000 Ihlamur fidanı, sarkık çiçek demetlerinin sarımsı bir renge sahip olduğunu ve karakteristik bir kokuya sahip olduğunu görebildiğimiz bir fidan türüdür. Bu fidanın çok geç açan çiçeklerinin kurutularak çay gibi tüketilmesi Ihlamur fidanı, sarkık çiçek demetlerinin sarımsı bir renge sahip olduğunu ve karakteristik bir kokuya sahip olduğunu görebildiğimiz bir fidan türüdür. Bu fidanın çok geç açan çiçeklerinin kurutularak çay gibi tüketilmesi mümkün olabilir. Yapraklarının alt yüzü mavimsi yeşil, çıplak ya da tüylü olabilen bu fidanın yapraklarının 6-12 cm uzunluğunda olduğu görülmektedir. Bu yapraklar çarpık yumurta ya da yuvarlak bir yürek biçiminde olup kenarlarının düzenli ve keskin dişli olduğu görülmektedir. Ucu sivri olan yapraklarının üst yüzü koyu yeşildir ve bütün yüzde ya da damarlar üzerinde beze ya da sade tüyler bulunduğu görülür. Damar açılarında da beyaz tüyler olduğunu görebildiğimiz bu yaprakların sapı 2-5 cm arasında bir uzunluğa sahip olup yaprakların Sonbahar mevsiminde altın sarısı bir renge döndüğü görülür.

Ihlamur Fidanı
Çıplak köklü bir fidan halinde olan ıhlamur fidanı Kasım-Aralık ayları içerisinde ya da Mart ayı içinde dikilebilir. Ilıman iklimde yaşayabilen bir ağaç olarak güneşli yerleri seven bu fidan, donlara karşı da oldukça duyarlıdır. Tuzlu topraklara kesinlikle dikmemeniz gereken fidanın derin, serin, besin maddeleri bakımından zengin ve hafif asidik topraklarda iyi geliştiğini söyleyebiliriz. Grup halinde ya da tek olarak kullanılabilecek olan bu fidanların kent iklimine dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik grup halinde dikebilecek olmanız bu ağaçları rüzgar ve çit perdesi olarak kullanabilmenize olanak sağlayacaktır.
]]>
Ihlamur Çiçeği https://www.ihlamur.gen.tr/ihlamur-cicegi.html Thu, 06 Dec 2018 11:57:58 +0000 Ihlamur Çiçeği, ıhlamurgiller familyasında yer alan ve tilia cinsinden olduğu bilinen ve kış mevsiminde yapraklarını döken yaklaşık 30 civarında ağaç veya ağaççık çeşidine verilen ortak isim ıhlamurdur. Yurd Ihlamur Çiçeği, ıhlamurgiller familyasında yer alan ve tilia cinsinden olduğu bilinen ve kış mevsiminde yapraklarını döken yaklaşık 30 civarında ağaç veya ağaççık çeşidine verilen ortak isim ıhlamurdur. Yurdumuzda içinde olmak üzeri tüm kuzey yarıkürenin ılıman bölgelerinin kalkerli veya killi, nemli ve serin topraklarda yetişir. Oldukça hızlı büyüyen yaklaşık 20-25 metre civarına ulaşabilen ıhlamur ağaçlarının yaklaşık gövde eni 1,5 metreye kadar varabilmektedir. İlk başlarda düz ve pürüzsüz bir görünüm sergileyen gövde kabuğu yıllar sonrasında yaşlılık nedeni ile çatlar. Ihlamur ağaçları genellikle haziran ile ağustos ayları içinde sarı renkli ve hoş kokulu çiçekler ile bezenirler. Ihlamur ağacının yaprak ve çiçeklerinde tilyum adı verilen tanen, glikozit, farnesol içerikli uçucu yağ ve yapışkan ve bitki sıvısı adı verilen bir madde bulunur. Ihlamurun genellikle yaprak ve çiçekleri tıbbi etkilerinden dolayı ilgi duyulan ıhlamur ağacının homojen, yumuşak ve beyaz özellikte olan ağacı heykelcilik ve ahşap işlerinde kullanılırken gövde kabukları ise halat yapımı ve boyacılık sektöründe kullanıla gelmiştir.Yurdumuzda en fazla iri yapraklı yani ıhlamurla ardından ikinci sırada yer alan ıhlamur cinsi ağaçlar yetişir. Öncelikle bu ağaçları yaprak ve çiçeklerinin tıbbı faydaları ve bu faydalardan etki sağlama şekilleri ise şu şekilde sıralanabilir.

Ihlamur Çiçeği

Ihlamur Çiçeği Göğsü Yumuşatır

Özellikle sinir sistemini etkisi altına alarak gerginlikleri en aza indirmesinin yanı sıra yatıştırıcı. rahatlatıcı ve aynı zamanda uyku vericidir.

Kadınlarda regli öncesinde gerginlikleri yok eder ve regli nedeni ile meydana gelen sancıları azaltır.

Ihlamur çiçeklerinin bu faydalarından yararlanmak için yaz mevsiminde henüz yeni açmış taze ıhlamur çiçekleri özenle toplanır ve toplanan çiçeklerin yanında bir miktar ıhlamur yaprağı da toplanarak yaprak ve çiçekler gölge bir ortamda itina ile kurutulur. Kuruma sürecinde güneşinde etkisi ile kuruyan çiçekler etki ve kokularını bir hayli kaybederler. Kurutulmuş yaprak ve çiçek karışımından 1 tutam alınıp 1 su bardağı kaynatılmış suyun içine ilave edilerek demlenmesi sağlanır. Bu karışımdan her gün düzenli olarak üç defa bir bardak tüketilir.

Ayrıca ıhlamur idrar söktürücü olarak da kullanılır, ter attırır, vücuda kuvvet verici etkisinin yanı sıra uyarıcı özelliği mevcuttur. Ihlamur çiçeklerinin bu faydalarından yararlanmak için kullanılan ıhlamur yaprak ve çiçeklerin miktarı artırılarak 2-3 tutama çıkartılarak bu yöntemle hazırlanan karışım her gün 3 kez birer bardak içilerek tüketilir.

]]>
Ihlamur Ağacı Ne Zaman Çiçek Açar https://www.ihlamur.gen.tr/ihlamur-agaci-ne-zaman-cicek-acar.html Fri, 24 May 2019 03:49:42 +0000 Ihlamur ağacı ne zaman çiçek açar, ıhlamurgiller familyasından olan ıhlamur ağacı, Tilia cinsini oluşturur. Ilıman iklimleri seven ıhlamur ağacının yaklaşık 30 türü bulunur. Bunların içinde 3 türü doğ Ihlamur ağacı ne zaman çiçek açar, ıhlamurgiller familyasından olan ıhlamur ağacı, Tilia cinsini oluşturur. Ilıman iklimleri seven ıhlamur ağacının yaklaşık 30 türü bulunur. Bunların içinde 3 türü doğal olarak ülkemizde yetişir. Bunlar Kafkas ıhlamuru, büyük yapraklı ıhlamur ve gümüşü ıhlamur ağacıdır. Ağaçların boyu ortalama 20-30 metre kadar olur. Yapraklar 5-10 cm büyüklüğünde olur, şekli yürek gibi, kenarlar dişli ve uzun saplı yapıdadır. Ihlamur ağacının çiçekleri demetler şeklinde, sarımsı beyaz renkte ve kendine özgü kokuya sahiptir. Ihlamur ağacının çiçek açma dönemi oldukça geçtir. Bu dönem yani çiçeklerin açması Haziran Temmuz ayını bulur. Bunlar toplanarak kurutulur ve çay yapımında kullanılır.

Ihlamur ağacı ülkemizde genellikle Ege, Karadeniz, Marmara, Antalya sahil şeridinde yetişmektedir. Çok fazla türü olmasına rağmen, ülkemizde en fazla yetişenler 3 tür üzerinde yoğunlaşır. Bu ağaçlar olgun odunlu türdendir. Gözenekli, dış odunu geniştir. Ağacın yıl halkaları tüm kesitlerinde görülebilir. Oldukça uzun yıllara dayanan bir ömrü vardır. Yetiştiği bölgelere göre renklerinde sarımsı, pembe renkler hakim olur. Oldukça yumuşak bir yapısı vardır. Esnek olduğundan kuruma sırasında çeker. Hava şartlarından dolayı kolayca bozulma etkisi gösterebilir. Yani fiziki etkenlere karşı oldukça dayanıksız bir yapıya sahiptir. Ihlamur ağacının çiçekleri dışında, odunu kontraplak yapımında kaplama olarak, kibrit üretimi ayakkabı kalıplarında, oymacılıkta, modelcilikte kullanılmaktadır. Genellikle kalas şeklinde satılır. 

Ihlamur ağacının geçmişi oldukça eskidir. Eski dönemlerde mahkemelerde köylerde bu ağacın altında kurulurmuş. Bu yüzden bazı bölgelerde mahkeme ağacı olarak anılır. Özellikle Orta Avrupa ülkelerinde böyledir. Ihlamur ağacının çiçeklerinin açtığı Haziran Temmuz aylarında etrafa güzel kokular yayması nedeniyle, aynı zamanda gölge yapması yüzünden yetiştirilmesi yaygındır. Ihlamur çiçeğinin yatıştırıcı etkisi olması nedeniyle, sevilen bir ağaç türüdür.

]]>
Ihlamur Çayının Faydaları https://www.ihlamur.gen.tr/ihlamur-cayinin-faydalari.html Thu, 06 Dec 2018 22:59:29 +0000 Ihlamur Çayının Faydaları; Genellikle kış aylarında tüketilen ıhlamur, tilia olarak bilinen ağaçlarda yetişir. Cok hızlı büyüyen bu ağaçların boyu 15-25 metreye kadar ulaşır. Beyaz sarı çiçekleri ve yeşil yaprakla Ihlamur Çayının Faydaları; Genellikle kış aylarında tüketilen ıhlamur, tilia olarak bilinen ağaçlarda yetişir. Cok hızlı büyüyen bu ağaçların boyu 15-25 metreye kadar ulaşır. Beyaz sarı çiçekleri ve yeşil yaprakları olan ıhlamur hoş kokusuyla huzur verir. Ve ıhlamurdan yapılan çayın sağlık açısından çok faydalıdır. Özellikle kış aylarında pul biberle karıştırılan ıhlamur çayı terlemeyi sağlarken nefeside açar. Ateşi düşürür. Öksürüğe iyi gelir. Stresi azaltır. Migren ağrılarına iyi gelir. Stresi azaltır. Kan basıncını düşürür. Ishale iyi gelir. Sindirim sistemini çalıştırır. Damar sertliğine iyi gelir. Karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Boğaz ağrısına iyi gelir. Hazımsızlığı giderir. Ve bunun gibi bircok rahatsızlığa iyi gelir.

Ihlamur Çayının Faydaları
Ihlamur Cayı Nasıl Yapılır

Yemeklerden sonra çay veya kahve içme alışkanlığınız varsa bu alıskanlığınızı değiştirip ıhlamur içmeyi denemelisiniz. Ihlamur çayını hazırlarken, ıhlamuru suyla beraber kaynatmamaya özen gösterin öncelikle ıhlamurları bir demliğe koyun daha sonra başka bir demlikle suyu kaynatın ardından kaynatmıs olduğunuz suyu ıhlamurların olduğu kaba ekleyin ve 10 dakika demlenmesini bekleyin ardından ıhlamur çayınızı içebilirsiniz.
]]>
Ihlamurun Faydaları https://www.ihlamur.gen.tr/ihlamurun-faydalari.html Fri, 07 Dec 2018 16:00:30 +0000 Ihlamurun Faydaları; Avrupa da bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan ıhlamur, tilia olarak bilinen ve boyu 15-25 metreye kadar olan ağaçlarda yetişir  çok hızlı yetişen bu ağaçlar güzel görüntüsü ve hoş kokusuyl Ihlamurun Faydaları; Avrupa da bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan ıhlamur, tilia olarak bilinen ve boyu 15-25 metreye kadar olan ağaçlarda yetişir  çok hızlı yetişen bu ağaçlar güzel görüntüsü ve hoş kokusuyla sokaklarda da bulunur. Renkli kısımları ve yaprakları kullanılan ıhlamur, kış aylarında siyah çaydan daha çok tercih edilen ıhlamur sağlık açısından da çok faydalıdır. Özellikle bal ve limon ile karıştırıldığında bir çok hastalığa iyi gelir. Kalsiyum ve A vitamini açısından çok zengin olan ıhlamur B6 vitaminide içerir. Rahatlatıcı özelliği vardır. Cilt lekelerine karsı da etkili bir çözüm yoludur. Sabah aç karnına içilen ıhlamur kilo vermeye yardımcı olur.

Ihlamurun Faydaları
Ihlamurun İyi Geldiği Hastalıklar

Ihlamur gribe ve salgın hastalığa iyi gelir. Özellikle kıs aylarında daha çok tüketilen ıhlamur, bal ve limon ile birlikte tüketildiğinde vücut direncini arttırır. Bunun yanı sıra, ıhlamur  öksürüğede çok iyi gelir. Vücut direncini arttırır strese iyi gelir. Ihlamurun saç sağlığına iyi geldiğide bilinir ıhlamur yapraklarını kaynatıp, suyu ile saçınızı yıkadığınızda saçlarınız doğal bir görünüme kavusur. Ayrıca, astım ve bronşit hastalıklarında iyi gelen ıhlamurun, cilt lekelerinide giderdiği görülmüştür. Kış aylarında terlemeyi sağlar. Sıvı olduğu içın bağırsakları zorlamaz ayrıca bağırsakları çalıştırır. Kansızlık sorunu çeken kişilerin ıhlamur tüketmesi önerilir. Göz çapaklanmasında, bir pamuk yardımı ile göze kompres yapıldığında faydalıdır. Ayrıca gözü dinlendirir.
]]>
Ihlamurun Cilde Faydaları https://www.ihlamur.gen.tr/ihlamurun-cilde-faydalari.html Sat, 08 Dec 2018 11:33:22 +0000 Ihlamurun Cilde Faydaları, Ihlamurun birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle kış ayların da vücut direncini artırmak için ve hava değişimi sonucunda yaşanan cilt problemlerine karşı ıhlamur karışımları kullanılmaktadır. Ihlamurun Cilde Faydaları, Ihlamurun birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle kış ayların da vücut direncini artırmak için ve hava değişimi sonucunda yaşanan cilt problemlerine karşı ıhlamur karışımları kullanılmaktadır. Genellikle ıhlamur yaprakları kaynatılarak kullanılır. Cilt için genellikle hafif haşlanmış ıhlamur yaprağı veya ıhlamur yaprağının kaynatıldığı suyu kullanılır. Ihlamur yapraklarının kaynatılıp hafif demlendiği bu işleme ıhlamur çayı denir. Vücuttaki zararlı toksinleri atmak ve daha parla bir cilde kavuşmak için ıhlamur çayı tüketebilirsiniz Ayrıca bir havluyu ıhlamur çayı ile ıslatarak yüzünüze örtün ve bu şekilde ortalama 15 dakika boyunca bekleyin. Bu uygulama yüzünüzdeki siyah noktalara iyi gelecektir. Ve yüzünüzü zararlı bakterilerden temizler ve cilde canlılık verir. 

Ihlamur yapraklarını kaynattığınız suyu bir pamuk yardımıyla göz çevrenize uygulayabilirsiniz. Özellikle gözlerinizi kapatarak gözünüze uygulamanız hem gözlerinizi dinlendirecek hem de göz çevrenizde enfeksiyona neden olan bakterileri engelleyecektir. Gözlerine yumuşak masaj hareketleri ile uygulayabilirsiniz. 

Ihlamurun Cilde Faydaları
Ihlamur ciltte oluşan lekelere de iyi gelmektedir. Ihlamur ciltteki lekelere iyi gelmektedir. Ihlamur yapraklarını kaynatın daha sora bir parça pamuğu ıhlamur suyuyla ıslatın ve lekelerin üzerine sürün. Bu işlemi tamamladıktan sonra haşlanmış yaprakları da lekelerin üzerine koyun ve bir süre bekletin. Bu işlemi düzenli olarak yaparsanız faydalı olduğunu göreceksiniz. Ciltteki lekeler zamanla azalacaktır. Ihlamur ciltteki lekelerin yanı sıra yaşlanma sonucu oluşan kırışıklıkları da azaltmaktadır. 

Ihlamur ciltteki soyulmalara ve tahrişe bağlı olarak kaşımalara  da faydası bulunmaktadır. Birçok kozmetik ürünün için de ıhlamur kullanılmaktadır. Aynı zaman da ıhlamur egzama, sedef gibi kaşıntı yapan deri hastalıklarına da iyi gelmektedir. Ihlamur cildi nemlendirir. Özellikle hassas ciltler için birebirdir. Ihlamur cilde parlaklık verir, çil oluşumunu engeller ve makyaj sonrası ve günün sonunda ciltte oluşan kirliliği engeller. 
]]>
Ihlamur Çayı https://www.ihlamur.gen.tr/ihlamur-cayi.html Sun, 09 Dec 2018 05:48:48 +0000 Ihlamur çayı, geçmişten günümüze her zaman birçok rahatsızlığın tedavisi için tercih edilmiş doğal bir tedavi aracı olmuştur. Ihlamur ağacının çiçeklerinden hazırlanan bu şifalı çay hem kendi başına hem de bal gibi Ihlamur çayı, geçmişten günümüze her zaman birçok rahatsızlığın tedavisi için tercih edilmiş doğal bir tedavi aracı olmuştur. Ihlamur ağacının çiçeklerinden hazırlanan bu şifalı çay hem kendi başına hem de bal gibi besin değeri yüksek doğal ürünlerle birlikte tüketildiğinde son derece faydalıdır. Ihlamur çayı normal çay hazırlanır gibi hazırlanmaktadır. Kaynatılmış suyun içerisine içilecek bardak kadar ölçüde ıhlamur atılır. 10 dakika demlemeye bırakılan ıhlamur çayı içmeye hazır hale gelir. Normal çay yerine yemeklerden sonra ıhlamur çayı tüketmek son derece faydalıdır. İçerisindeki etkin maddeleri sayesinde sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlamaktadır. Ayrıca ruhsal olarak da dinginlik vermektedir. 

Ihlamur Çayının Belli Başlı Faydaları

Ihlamur çayının öksürükten, soğuk algınlığına, ateşten, ishale kadar birçok rahatsızlığa olumlu etkisi vardır. Bunları belli başlı şekilde sıralamak gerekirse;
 • Migren ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur.
 • Stresi ve kaygıyı azaltmada yardımcı olur.
 • Kan basıncının düşmesini sağlar.
 • Karaciğer rahatsızlıklarında etkilidir.
 • Sindirim sisteminin rahatlamasını sağlar.
 • Kas spazmlarını önler ve giderir.
 • Damar sertliğini önlemede etkilidir.
 • Boğaz ağrılarına iyi gelir.
 • Çarpıntılara karşı birebirdir.
 • Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
 • Safra kesesi rahatsızlıklarında etkilidir.
Ihlamur çayı her ne kadar toplumda daha çok basit rahatsızlıklar için bir doğal tedavi aracı olarak kullanılsa da; etkileri son derece yüksek olan bir üründür. Sadece içilmesi değil, dolaylı yoldan faydalanılması da son derece önemlidir. Örneğin; ıhlamur çayının buharını burundan çekmek burun kanallarının açılmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra; ıhlamurun yapraklarından yapılacak çaya pamuk batırılarak göz kapaklarının üzerine konulursa gözün dinlenmesine yardımcı olur. Ayrıca göz çevresindeki bakterilerin de ortadan kaybolmasını sağlar. Ihlamur çayının soğutulmuş hali ile saçları yıkamak saçlara güç ve doğallık kazandırır. Bu şekildeki bir uygulama aynı zamanda saç derilerinde meydana gelen kaşıntıları da giderir. Cilt hastalıklarına da son derece faydalı olan ıhlamur çayı, cilt lekelerinin ortadan kaldırılmasını sağlar. Ihlamur çayı düzenli olarak vücut lekelerine uygulandığında bu lekelerin zamanla ortadan kaybolduğu görülmüştür.

Ihlamur Çayı
Her doğal üründe olduğu gibi ıhlamur çayının da aşırı kullanımda belli başlı zararları olabilmektedir. Eğer gece geç saatte tüketilirse uyarıcı özelliği nedeniyle uykusuzluğa neden olabilmektedir. Eğer ıhlamur çayı defalarca kaynatılırsa bu faydadan çok zarar getirir. Bu tür uygulamalardan kaçınmak gerekir. Tatlandırıcı olarak şeker yerine bal veya limon tercih edilmelidir. Çünkü şekerli ıhlamur çayı kilo almaya neden olabilmektedir. Ihlamur çayı aşırı sıcak tüketilmemelidir. 
]]>
Ihlamur Ağacı https://www.ihlamur.gen.tr/ihlamur-agaci.html Sun, 09 Dec 2018 06:08:59 +0000 Ihlamur ağacı, ıhlamurgiller familyasındandır. Hoş kokusuyla herkesin bildiği çiçekleri bulunur. Bu ağaçların dünya üzerinde yetişen yaklaşık 30 türü bulunur. Ülkemizde ise, büyük yapraklı olan türü, küç Ihlamur ağacı, ıhlamurgiller familyasındandır. Hoş kokusuyla herkesin bildiği çiçekleri bulunur. Bu ağaçların dünya üzerinde yetişen yaklaşık 30 türü bulunur. Ülkemizde ise, büyük yapraklı olan türü, küçük yapraklı ve gümüş denilen türü daha fazla yetiştirilir. Ağaçların boyu yaklaşık 20-30 metreye kadar ulaşabilir. Yürek şeklinde olan yaprakları 5-10 cm uzunlukta, dişli kenarlara sahip ve uzun saplı olur. Ihlamur ağacının Haziran ve Temmuz aylarında açan ve ömrü kısa olan çiçekleri sarkık demetler halinde ve kendine has kokusuyla bilinir. Bu hoş görünümüyle şehirlerde oldukça fazla yetiştirilen bir ağaçtır. Ayrıca doğal olarak ta yetişir. Ihlamur ağacı yetiştiriciliği genellikle tohumla yapılır.

Ihlamur ağacı yaklaşık bin yıllık bir ömre sahiptir. Günümüzde çoğu şehrimizde 500-700 yıllık ıhlamur ağaçları bulunur. Geçmişi Orta Avrupa'ya kadar ineır. Köylerde oldukça fazla yetiştirilirmiş. Genellikle bu ağaç insanlar için buluşma noktası olarak tercih edilirmiş. Burada bilgi alışverişi olur, ıhlamur ağaçları altında festivaller düzenlenirmiş. Ayrıca köy mahkemeleri de ıhlamur ağacı altında kurulurmuş. Bu özelliği nedeniyle ağaçlar mahkeme ağacı, mahkeme ıhlamuru gibi isimlerle de bilinir. Özellikle Slav ve Germenler tarafından kutsal sayılan bir ağaçtır.

Ihlamur ağacının kullanım alanı

Bu ağaçlar özellikle şehirlerde park ve bahçelerde gölge ağacı olarak tercih edilir. Uzun bir ömre sahip olan ağaçlar, büyüdükçe daha ihtişamlı olurlar. Ağacın odunları hafif ve beyaz olduğundan, doğramacılık alanında kullanılır. Kabuklarında bulunan liflerden elde edilen ipler dokumacılık alanında kullanılır. Ayrıca arıcılık içinde oldukça kıymetli bir ağaçtır. Arılar için nektar olarak kullanılır ve ıhlamur balı elde edilir. Bu bal hem şifalı, hem de oldukça lezzetlidir.

Ihlamur Ağacı

Ihlamur ağacının çiçekleri ise, kurutulur ve çay hazırlanarak tüketilir. İçeriğinde manganez, uçucu yağ, saponin, tanen, C vitamini, sterol gibi maddeler bulunur. Çiçekleri yatıştırıcı özellikte, idrar söktürücü, balgam söktürücü etkilere sahiptir. Özellikle kışın soğuk algınlığı, öksürük gibi etkileri giderir. Gribal enfeksiyonlarda, terletme özelliğiyle oldukça yararlı olur. Bağırsak kurdu ve sancılarını giderir. Uykusuzluk için çayının içilmesi tavsiye edilir. Direncin kazanılmasını sağlar. Gözler içinde kompres yapılırsa, oldukça yararlıdır. Hem gözleri dinlendirir, hem de çapaklanmayı önler. Saçlar ıhlamur ağacının çiçeklerinden hazırlanmış suyla yıkanırsa, güçlenmeleri sağlanır. Ancak ıhlamur çiçeğiyle hazırlanan çay yemeğin hemen ardından içilirse, hazmı zorlaştırır. Kesinlikle aşırıya kaçılmadan tüketilmelidir.

]]>
Ihlamurun Zararları Nelerdir https://www.ihlamur.gen.tr/ihlamurun-zararlari-nelerdir.html Mon, 10 Dec 2018 00:44:37 +0000 Ihlamurun zararları nedir, diye baktığımız zaman aslında pek çok hastalığa savaşma ve vücut direncini artırma gibi özellikleri bulunan ıhlamurun insan sağlığına fazla bir zararı olmadığı görülmektedir. Ancak Ihlamurun zararları nedir, diye baktığımız zaman aslında pek çok hastalığa savaşma ve vücut direncini artırma gibi özellikleri bulunan ıhlamurun insan sağlığına fazla bir zararı olmadığı görülmektedir. Ancak yanlış tüketim sebebi ile bazı ufak sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Bu bakımdan doğru kullanım çok önemlidir.

Ihlamurun Zararları Nelerdir

Yanlış kullanım sonucunda ıhlamurun zararları nedir diye baktığımızda ise karşımıza şu durumlar çıkıyor:

 • Çok erken saatlerde ya da çok geç saatlerde tüketilmemesi gerekir. Eğer tüketilirse uykusuzluk sorununa neden olabilir.
 • Ihlamurun sadece bir kez kaynatılması gerekir. Defalarca kaynatarak tüketilmesinin herhangi bir faydası olmadığını ve tam tersi zararlı olduğunu görebilirsiniz.
 • Ihlamurun tatlandırılması için bal ya da şeker kullanılması durumunda fazla tüketimin kilo almaya neden olduğunu görebilirsiniz.
 • Ihlamurun aşırı sıcak içilmemesi gerekmektedir. Genellikle haşlanmış ıhlamurun terlemeye yardımcı olduğu yönünde genel bir inanış bulunmaktadır. Ancak ıhlamurun sıcaklığının yoğunluğu sebebi ile yemek borusu ve ağız içine zarar vermesi söz konusu olacaktır.
]]>
Ihlamur Nasıl Demlenir https://www.ihlamur.gen.tr/ihlamur-nasil-demlenir.html Mon, 10 Dec 2018 07:59:25 +0000 Ihlamur Nasıl Demlenir, ıhlamur mükemmel aroması ve hoş kokusu ile kış mevsiminin vazgeçilmeyen içeceklerin ilk sırasında yer almaktadır. Tilia olarak da anılan ıhlamur ağacının, ilkbahar mevsiminde verdiği çiç Ihlamur Nasıl Demlenir, ıhlamur mükemmel aroması ve hoş kokusu ile kış mevsiminin vazgeçilmeyen içeceklerin ilk sırasında yer almaktadır. Tilia olarak da anılan ıhlamur ağacının, ilkbahar mevsiminde verdiği çiçek ve yapraklarının insan sağlığı için sağladığı olumlu etkiler sayılmayacak kadar fazladır. Özelikle grip, nezle ve soğuk algınlığı rahatsızlıklarının kurtarıcısı olarak gösterilen ve pek çok çeşide olan bir bitkidir.

Ihlamur çiçeklerinin insan sağlığı üzerinde pek çok etkisi olduğunu belirtmiştik. Bu etkilerin en önemlilerinden biriside sinir sistemini olumlu etkiler sağlayarak kaygı ve stresin önene geçerek rahatlama sağlaması, ıhlamurun ter attırarak toksinlerin vücuttan atılması, öksürük, grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarında etki sağlayan ıhlamur ayrıca boğaz ağrıları, migren ve ishal vakalarında da gösterdiği olumlu etkilerle rahatlıkla kullanılmaktadır. Çiçeklerinin hoş kokusu nedeni ile bahçe ve sokakları mis gibi bir koku ile saran ıhlamur ayrıca bir C vitamini zenginidir.

Ihlamur Nasıl Demlenir

Ihlamur bitkisinin hem yeni açmış teze çiçeği hem de körpe yaprakları vaktinde toplanarak fazla güneş almayan gölge bir ortamda kurutulur. Ardından kurutulmuş ıhlamur yaprak ve çiçeklerinin faydalarından yararlanmak için özellikle kış aylarında demlenerek tüketilir. Peki en şifalı ve en güzel ıhlamur nasıl demlenir sorusunu ise şöyle açıklayabiliriz. Önceden kaynatılan 1 su bardağı kaynar suyun içine1 tatlı kaşığı kadar kurutulmuş ıhlamur yaprağı ve çiçeği ilave edilip karıştırıldıktan sonra üzeri kapatılarak 10 dakika kadar demlenmesi için bekletilerek bir süzgeç yardımıyla süzüldükten sonra içilir. Ihlamurun tüm yararlı etkilerinden faydalanmak için ıhlamur her zaman tüketileceği kadar demlenmelidir. Kesinlikle kaynatılmamalıdır ve bekletilmeden tüketilmelidir. Özellikle ıhlamur çayının kaynatılarak hazırlanması nedeni ile içeriğinde yer alan mineral ve vitaminlerde kayıplar ve eksilmeler olur bu çayın tüketilmesi de kişilere hiç bir fayda sağlamaz. Ardından demleme işlemi sadece bir içimlik olmalıdır. Çünkü ilk demleme işleminde aromatik yağlar, mineral ve vitaminlerden alınması gereken miktar ilk demleme işleminde alınır. Demlenmiş ıhlamur yeniden tekrarlanarak demlenmesi halinde kayıplar yaşanır ve sağlık açısından hiç bir etkisi kalmaz. Ihlamur çayı demlerken kurutulmuş yaprak ve çiçek yerine sadece kurulmuş ıhlamur çiçeği de kullanılabilir.

Ihlamur Nasıl Demlenir

Ihlamur Demlendikten Sonra Nasıl Tüketilir

Demlenerek hazırlanan ıhlamur çayı özellikle yemeklerden sonra veya ara öğünlerde tatlandırıcı kullanmadan tüketilebilir. Gün İçerisinde yaklaşık 3-4 fincan ıhlamur çayı tüketilebilir. Ihlamur çayının şekersiz olarak içilebileceğini söylemiştik. Ancak kilo problemi olmayan kişilerin ıhlamur çayını balla tatlandırarak tüketmelerinde hiç bir yan etki yoktur. Ayrıca ıhlamur çayına ilave edilen limon ve limon suyu ise ıhlamurun lezzetini ve faydalarını bir tık daha artıracağı bir gerçektir.

Çocuklarda Ihlamur Çayı İçebilir

Yediden yetmişe herkes için faydalar sağlayan ıhlamur çayını çocuklarında tüketmesinde hiç bir sakınca yoktur. Bu nedenle yine 1 tatlı kaşığı kadar kurutulmuş ıhlamur 1 su bardağı kaynar suyun içinde demlendikten sonra süzülüp bal ve limon suyu yardımıyla tatlandırılarak çocuklara verilir. Ancak bir yaşından küçük çocuklarda bal ilavesi yapılmadan verilmelidir. Böylece çocuklarımızı da ıhlamurun şifalı ve birbirinden faydalı etkilerinden mahrum etmemiş oluruz.

]]>
Ihlamur Tohumu https://www.ihlamur.gen.tr/ihlamur-tohumu.html Mon, 10 Dec 2018 14:56:23 +0000 Ihlamur Tohumu, Ihlamur ülkemizin her bölgesinde yaygın olarak yetişen ve oldukça yararlı olan güzel kokulu bir ağaç türüdür. Ihlamur ağaçları çiçek açma dönemlerinde bulundukları ortama mis gibi bir koku yayar Ihlamur Tohumu, Ihlamur ülkemizin her bölgesinde yaygın olarak yetişen ve oldukça yararlı olan güzel kokulu bir ağaç türüdür. Ihlamur ağaçları çiçek açma dönemlerinde bulundukları ortama mis gibi bir koku yayarlar ve oldukça rahatlatıcı bir kokudur. Aynı zamanda ağacın görüntüsü de çevre yeşillendirilmesi açısından faydalıdır. Ihlamurun asıl yararı ise yaprakları ve çiçekleridir.  Ihlamur tohumunun en verimli olduğu dönem ise ağustos eylül aylarıdır. Bu zamanlarda toplanıp tohumları isterseniz çimlendirerek ıhlamur ağacı için filizlenmesini de sağlayarak bahçenize, çevrenize dikebilirsiniz. Eğer çok kurutmadan çimlendirmeye atarsanız, önümüzdeki yıl filizlenir. fakat geç kalınırsa bir sonraki yıl ancak filizlenir.  Bunun için ılık bir ortam gerekmektedir. Aynı zamanda çiçekleri tazeyken toplayıp kurutarak sıcak bir içecek olarak tüketebilirsiniz.

Gergin olduğunuz dönemlerde, stresli ve yoğun bir günün sonunda, özellikle kadınların adet dönemlerinde sıkça tüketmesi gerekir. Bu hem ferahlatıcı hem de sakinleştirici etkisi nedeniyle daha iyi hissetmenizi sağlar. Tam bir ilaç ve hastalıklarla mücadele etmede bir silah gibidir. Soğuk algınlığı, nezle, öksürük, grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına ve halsizliğe karşı birebirdir. KIş aylarında dolabınızda mutlaka bulunması gereken bitki çayları arasındadır. 

Ihlamur Tohumu
Ihlamuru eğer toplama şansınız yoksa bunu marketlerde, baharatçılarda kolaylıkla bulabilirsiniz. Ihlamur tohumu uygun fiyatlı ve kolay bulunabilen bir bitkidir. Aynı zamanda saç bakım maskesi olarak da ıhlamur tohumunu kullanabilirsiniz. Sıcak suya atıp, yaklaşık 15 0 dakika kadar bir tencerede kaynatınız ve ardından ılımaya bırakın.Çöplerini süzerek suyu yaprak ve çiçeklerden arındırın.  Çok sıcak olmama kaydıysa saçınızı şampuanlama işleminden sonra bu suyla yıkayınız ve kurutunuz. Hoş bir kokusu olması nedeniyle rahatsız etmez. Fakat benim içim rahat etmez derseniz durulama da yapabilirsiniz. Bu saçlarınızın daha parlak olmasını ve hoş bir koku kalmasını sağlar. Aynı zamanda yumuşaklık verecektir. Denemenizi tavsiye ederim. 
]]>
Bebeklere Ihlamur https://www.ihlamur.gen.tr/bebeklere-ihlamur.html Tue, 11 Dec 2018 04:50:54 +0000 Bebeklere ıhlamur, Yeni bebek sahibi olan annelerin çoğu,  bebeklere ıhlamur verilip verilemeyeceği konusunda tedirginlik yaşayabilmektedir. Bu çok doğal bir yaklaşımdır ve aslında özellikle bitkisel çayların, bebe Bebeklere ıhlamur, Yeni bebek sahibi olan annelerin çoğu,  bebeklere ıhlamur verilip verilemeyeceği konusunda tedirginlik yaşayabilmektedir. Bu çok doğal bir yaklaşımdır ve aslında özellikle bitkisel çayların, bebeklere verilmesi konusunda çok titiz davranmak gereklidir. Yararından ve hiçbir zararı olmadığından emin olunmalı, vermeden önce ise mutlaka bebek doktorunuza danışmalısınız.

Bebeklerde sık rastlanan problemlerin başında gelen gaz sorunu için, ıhlamur kullanımı doktorlar tarafından da önerilmektedir. Ancak bebeklere ıhlamur verirken, verilmesi gereken miktarı aşmamak ve nasıl verilmesi gerektiğini bilmek gereklidir. Tabi, ıhlamuru doğru şekilde hazırlamak da titiz davranılması gereken bir konudur. Bu kriterlere dikkat edildiği takdirde, ıhlamur kullanımının bebekler üzerinde hiçbir olumsuz etkisi olmayacaktır.

Ihlamurun Bebekler Üzerindeki Etkileri

Ihlamur, bebeklerin sindirim sistemleri için olumlu etkiler yaratır. Sindirimi gerektiği şekilde çalıştırdığı için de, gaz çıkartmayı kolaylaştırarak, bebeğin bu yüzden sıkıntı yaşamasını engelleyecektir. Ayrıca ıhlamurun sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliği sayesinde, bebeğinizin daha huzurlu ve sakin bir şekilde uyumasını sağlamak da mümkündür. Ihlamur aynı zamanda soğuk algınlığı gibi durumlarda da direnç arttırıcı bir özelliğe sahiptir. Bebeklere ıhlamur içirmek, özellikle soğuk kış aylarında, bağışıklık sistemlerini güçlendirme de yardımcı olacaktır.

Bebeklere Ihlamur

Ihlamuru Bebeklere Nasıl Hazırlamalı Ve Ne Kadar Vermeliyiz.

Bebekler için ıhlamur çayı hazırlarken, yapraklarını kullanmak doğru değildir. Sadece çiçek kısmından hazırlanan çayı, bebeğinize vermeniz gereklidir. Bir tatlı kaşığı ıhlamuru bir fincan içine koyarak kaynamış su eklemeli ve 10 dakika demlenmesi için beklemeliyiz. Ihlamurun bebeğimiz için uygun sıcaklıkta olduğundan emin olduktan sonra verebiliriz.

Altı aydan küçük bebekler için, günde üç kere ve üçer çay kaşığından fazla verilmemesi gereklidir. Bebeklere ıhlamur vermeye ilk başladığınızda, bir çay kaşığı vererek, daha sonra ikiye ve üçe çıkarılması önerilmektedir. Altı ayını doldurmuş bebeklere bir yaşına gelene kadar,  en fazla günde üç kere olmak üzere üç yemek kaşığı, bir yaşından sonra da, günde üç defa yarım çay bardağı verilebilir.

]]>
Ayvalı Ihlamur https://www.ihlamur.gen.tr/ayvali-ihlamur.html Tue, 11 Dec 2018 17:39:02 +0000 Ayvalı Ihlamur, Ayvalı ıhlamur, bir çok faydası bulunan şifalı bir karışımdır. Keza kış aylarının vazgeçilmezi ıhlamurun faydaları bilinmekte ve vermiş olduğu şifa ile kedini ispatlayan ıhlamura ek olarak ayva karışım Ayvalı Ihlamur, Ayvalı ıhlamur, bir çok faydası bulunan şifalı bir karışımdır. Keza kış aylarının vazgeçilmezi ıhlamurun faydaları bilinmekte ve vermiş olduğu şifa ile kedini ispatlayan ıhlamura ek olarak ayva karışımı ile şifa üzerine şifa oluşmaktadır. Bununla birlikte ayvanın katmış olduğu tat ile birlikte ayrı bir lezzet sunmaktadır.Genel olarak yeni bir buluş olan ayvalı ıhlamurun vermiş olduğu şifa ve lezzetinden dolayı gün ilerledikçe tüketimi artmaktadır. Ihlamurun en büyük şifası hiç kuşkusuz nezle ve grip hastalığına bağlı olarak vücuda alınan virüsleri vücuttan arındırarak idrar yoluyla atılmasını sağlamaktır. Ayvanın ise en büyük şifa kaynağı; boğazları yumuşatıcı ve vücuttaki bakterilere olan etkisidir. Bu iki şifa kaynağı gerçekleştirildiğinde ise büyük bir mucizeyi gerçekleştirmiş olursunuz ayvalı ıhlamuru iki farklı şekilde çayını hazırlayabilirsiniz. Bunlardan ilki direkt olarak piyasada da satılan bitkisel çayları sallama çay şekline kaynar suya atarak rahat bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Fakat hazır gıda olarak hazırlanan bu çaylarda ıhlamur oranı % 80 ve ayva aroması veya ayva parçacıkları % 5i geçmemektedir. bundan dolayı uzmanlar bu karışımı sizin manual olarak hazırlamanızı tercih etmektedir. Ayva gibi şifalı bir meyveden daha fazla yararlanmanız için direk olarak ayvalı ıhlamuru kendiniz hazırlamanızdan yanadır. Bundan dolayı, bizde kendinizin manual olarak hazırlayacağınız ayvalı ıhlamur, tarifini ve hazırlamış olduğunuz ayvalı ıhlamurun faydalarını açıklayacak olursak;
Ayvalı Ihlamur İçin Gerekli Malzemeler;
 • 75 gr. kadar ıhlamur
 • Bir adet elma ( orta boy )
 • Bir adet ayva ( orta boy )
 • 750 ml. su
 • Bir adet limon ( isteğe bağlı )
 • Bir adet tarçın ( isteğe bağlı )
Ayvalı Ihlamur Hazırlanışı; Ayvalı ıhlamur hazırlanış, ilk olarak birer çaydanlık alarak içine suyunu aktarın. Ardından suyu kaynatarak bir köşede bekletin. Ardından bir kap alarak içine ayva ve elmaları dört parça olacak şekilde kabukları soymadan temiz bir şekilde yıkadıktan sonra kaba atınız. Ardından ıhlamurları temiz yıkayınız. Ve suyunu süzgeçten süzdükten sonra kaba aktarın ve son olarak kaptaki karışımı kaynamış olan suyun içine aktarın. Çok az bir süreliğine tekrardan suyunu ısıtabilirsiniz. Fakat kesinlikle suyu meyveleri içinde iken kaynatmayın. Çünkü meyveler ile birlikte iken suyunu kaynattığınız takdirde meyvelerin ve diğer aromaların zengin mineralleri ve vitaminleri suyun kaynamasıyla birlikte yok olur. Ve hiç bir anlamı olmaz, karışımınızın. Bunun için ilk önce suyunu kaynatın. Ardından diğerlerini aktarın. Dilerseniz ısıtabilirsiniz. Ama kaynamamasına dikkat ederek ısıtınız. Bir diğer önemli husus ise karışımınızı gerçekleştirdikten sonra ilerleyen zamanlarda tekrardan su eklemeyiniz. Çünkü karışımın sağlamış olduğu zengin vitamin ve mineralleri ilk anda zaten almış olursunuz. Sonraki süreçte ekstradan su eklediğinizde bakteri çoğalmasına neden olmaktadır. Yararı yerine zararı olur. Ayrıca bu karışıma isteğe bağlı olarak bir çubuk tarçın ilave edebilirsiniz. Son olarak servisini yapabilirsiniz. Aynı şekilde isteğe bağlı olarak çayınıza limon sıkarak servis yapabilirsiniz.
Ayvalı Ihlamur

Ayvalı Ihlamurun Faydaları; Ayvalı ıhlamurun faydaları saymakla bitmez. Fakat genel olarak öne çıkan bazı faydalarını maddeler halinde açıklayacak olursak;

 • Grip ve nezle gibi hastalıklara karşı bağışıklık sistemlerimizi güçlendirerek bu tip virüslere bağlı olan hastalıklardan korumaktadır.
 • Ihlamurun yanında ayva tüketimi ile birlikte  özellikle mide hastalıkların bir çoğunda fayda sağlamaktadır. 
 • Nefes açıcı özelliği ile birlikte boğazları yumuşatmaktadır.
 • Nezle ve grip hastalıkları geçirmeden önce bağışıklık sistemlerimizi güçlendirmekle birlikte ayrı grip ve nezle olduğumuz sırada tüketilmesi ile birlikte ayvanın da etkisiyle terleme yaptırarak vücudumuzda bakter]]>